آموزش پی ال سی FATEK: آموزش برنامه نویسی به زبان Ladder در PLC FATEK

برنامه نویسی PLC

زبان ماشین مجموعه ای از کدهای باینری می باشد که تنها برای ریزپردازنده ها قابل درک است. از این رو برنامه نویسی با آن برای مهندسین دشوار است. جهت سهولت در امر برنامه نویسی PLC ، همانند کامپیوتر که0که ابتدا برنامه به زبان های سطح بالا نظیر C و Basic نوشته شده و سپس توسط کامپایلر به زبان ماشین تبدیل می شود، شرکت های سازنده ی PLC نیز هر کدام از زبان های سطح بالا ی خاص خود بهره می گیرند. در سال 1988 کمیته ی بین المللی الکتروتکنیکال (IEC) استاندارد IEC 1131-3 را به جهت شبیه ساختن زبان های برنامه نویس در PLC منتشر ساخت. با وجود این هنوز به دلایل بسیاری، سازندگان PLC از زبان های مختص به خود استفاده می نمایند.

زبان برنامه نویس لدر (Ladder)

مدارهای فرمان معمولا به صورت دیاگرام نردبانی رسم می گردند. در شکل زیر نمونه ای از یک مدار فرمان و در سمت راست آن دیاگرامی نردبانی آن رسم شده است.

دیاگرام نردبانی از دو خط موازی تشکیل شده است که نشان دهنده ی خطوط تغذیه ی مدار می باشند و خطوط افقی که مانند پله های نردبانی می باشند، خطوط برنامه هستند.

برای جایگزین ساختن یک سیستم کنترلی مبتنی بر رله با یک PLC نیاز به تبدیل مدارهای فرمان با زبان برنامه نویسی PLC می باشد. استفاده از زبان لدر (Ladder) که به اختصار LD نشان داده می شود بسیار ساده و مشابه دیاگرام نردبانی مدار فرمان می باشد.

هنگام نوشتن برنامه به زبان LD موارد زیر را بخاطر بسپارید:

1- هر خط از برنامه وظیفه ی خاصی را بر عهده دارد.

2- در PLC برنامه از سمت چپ به راست و از بالا به پایین اجرا می گردد و بعد از اجرای کامل برنامه، اجرای آن دوباره از سر گرفته می شود.

3- هر خط برنامه با تعدادی کنتاکت باز و یا بسته آغاز و با یک یا چند بوبین رله به انتها می رسد.

4- کنتاکت ها در وضعیت عادی خود در برنامه نشان داده می شوند به عبارت دیگر کنتاکت های کمکی، با فرض غیر فعال بودن رله ها نشان داده می شوند.

5- از کنتاکت های یک رله می توان در خطوط مختلف یک برنامه استفاده نمود.

6- هر یک از کنتاکت های ورودی و رله های خروجی دارای آدرس منحصر به فرد می باشند، به عنوان مثال PLC FATEK مدل FB-40MA دارای 24 ورودی و 16 خروجی می باشد که آدرس آن ها به ترتیب زیر است:

خروجی ها: Y0 ~ Y15

ورودی ها: X0 ~ X23

به عنوان مثال در شکل زیر با وصل کنتاکت ورودی X0 ، رله ی خروجی Y0 فعال می گردد و با باز شدن کنتاکت وردی، رله ی خرو جی غیر فعال می شود.

نوار المان ها

"یک" بودن بیت مورد نظر را نشان می دهد -| |-
"صفر" بودن بیت مورد نظر را نشان می دهد -|/|-
"لبه بالا رونده" بیت مورد نظر را نشان می دهد -|↑|-
"لبه پایین رونده" بیت مورد نظر را نشان می دهد -|↓|-
خروجی بیتی ( )-
معکوس خروجی بینی (/)-
یک کردن بیت (S)-
صفر کردن بیت (R)-
معکوس کردن خط -/-
لبه بالا رونده خط -↑-
لبه پایین رونده خط -↓-
یک کردن رجیستر S
صفر کردن رجیستر R
تایمر T
شمارنده C
تمام توابع نرم افزاری F


0 دیدگاه

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید نظرات، سوالات و درخواست های خودتان را در مورد این مطلب ارسال کنید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.