آموزش پی ال سی FATEK: آشنایی با نصب و محیط WinProladder

آموزش نصب WinProladder

1- بر روی لینک زیر کلیک کنید تا فایل نصبی WinProladder دانلود شود:


دانلود WinProladder

2- پس از دانلود بر روی آن دو بار کلیک کنید تا فایل نصبی مانند شکل زیر اجرا شود. سپس بر روی Next کلیک کنید.

3- در اینجا ادرس محلی که می خواهید نرم افزار شما نصب شود را انتخاب کنید و یا اجازه دهید در آدرس پیش فرض خودش نصب شود سپس بر روی Next کلیک کنید.

4- در اینجا نامی که می خواهید در منوی استارت نمایش داده شود را وارد کنید و یا اجازه دهید با نام پیش فرض خودش بماند و سپس بر روی گزینه ی Next کلیک کنید.

5- حال بر روی Install کلیک کنید تا نرم افزار نصب شود.

6- پس از نصب بر روی Finish کلیک کنید.

اکنون نرم افزار WinProladder نصب شده است. برای اجرای نرم افزار بر روی آیکون زیر که در دسکتاب قرار دارد دوبار کلیک کنید.

معرفی محیط WinProladder

معرفی منو های نرم افزار:

ایجاد پروژه:

از منوی File و انتخاب گزینه ی New Project و انتخاب نوع PLC می توان پروژه جدیدی را ایجاد کرد و در آن برنامه ی مورد نظر را نوشت.

ذخیره ی برنامه:

در منوی File با استفاده از گزینه ی Save As >> Project File می توان برنامه را به عنوان یک فایل با فرمت pdw. در کامپیوتر ذخیره کرد یا با استفاده از گزینه ی Save As >> To PLC برنامه ی نوشته شده را در حافظه ی PLC ذخیره کرد.

باز کردن برنامه برنامه یا خواندن برنامه از PLC :

مانیتور کردن رجیسترها، ورودی ها و خروجی های PLC :

با استفاده از صفحات Status Page می توان نام رجیستر ها یا ورودی ها و خروجی های مورد نیاز را در ستون Ref. No. نوشت و مقادیر جاری آن ها را مشاهده یا تغییر داد.

اختصاص کلمه ی غبور به پروژه:

دو نوع کلمه ی عبور می توان به برنامه اختصاص داد:

1- کلمه عبور به کل برنامه: با انتخاب نکردن عبارت Protect Sub-program Only ، کلمه عبور به کل برنامه های نوشته شده اختصاص می یابد. در این حالت برای اینکه برنامه را باز کنیم ابتدا باید کلمه عبور را وارد کنیم.

2- اختصاص دادن کلمه عبور به زیر برنامه: با تیک زدن عبارت Protect Sub-program Only کلمه عبور به زیر برنامه های نوشته شده اختصاص می یابد. در این حالت برنامه باز می شود ولی فقط صفحه ی Main برنامه باز می شود و برای باز کردن صفحات زیر برنامه باید کلمه عبور را وارد کرد.

PLC ID و Program ID:

در PLC های FATEK می توان به برنامه های نوشته شده یک مشخصه (ID) که می توان شامل حروف و اعداد باشد اختصاص داده شود و به PLC نیز یک مشخصه اختصاص داده شود. اگر برنامه ای را بخواهیم در یک PLC اجرا کنیم باید Program ID و PLC ID با یکدیگر برابر باشد. گزینه ی PLC ID زمانی فعال است که به PLC آنلاین باشیم.

تغییر نوع PLC در برنامه:

در منوی Project و با انتخاب گزینه ی Project Iinformation می توان صفحه مشخصات PLC معرفی شده به برنامه را باز کرد و نوع PLC انتخاب شده را عوض کرد.

شبیه سازی برنامه:

در مواردی که بدون PLC می خواهیم برنامه را تست کنیم می توانیم از مد Simulation استفاده کرد.

با فعال کردن گزینه ی PLC >> Simulation و سپس اجرای Run ، برنامه اجرا می شود.

تنظیم پورت های ارتباطی PLC :

با انتخاب منوی PLC و گزینه ی Setting در حالتی که برنامه به PLC آنلاین می باشد، گزینه های تنظیمات پورت های ارتباطی فعال می باشند. توسط این گزینه می توان Baude rate، Parity، Data bits، Stop bit و پروتکل ارتباطی که عبارتند از : FATEK Communication Protocol، Modbus RTU (Slave)، Modbus Ascii (Slave).

لازم به ذکر است که در پارامترهای پورت صفر فقط Baude rate قابل تغییر است و بقیه ی پارامترها غیر قابل تغییر می باشند.

پارامتر های پیش فرض پورت ها مطابق جدول زیر می باشند:

3 Reply delay time
0 Transmission delay
50 Receive time out interval time
FATEK Communication Protocol protocol
9600 Baude rate
Even Parity
7 Data bits
1 Stop bit

متغیر های استفاده شده و استفاده نشده در برنامه:

از منوی Tool و با انتخاب گزینه ی Element Statistics می توان از شماره ی متغیر های استفاده شده (Used) و یا استفاده نشده (Unused) آگاهی یافت.

1 دیدگاه

  • نادر زمانی - ۱۳۹۷-۰۹-۲۵

    با سلام و احترام و سپاس ، لطفا دلیل ازکار افتادن خروجی پی ال سی را بفرمایید.
    متشکرم

    علیرضا شکری

    سلام دوست عزیز. از کار افتادن خروجی های پی ال سی دلایل سخت افزاری و نرم افزاری می تونه داشته باشه. باید بررسی بشه که مشکل شما از کدوم قسمته.

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید نظرات، سوالات و درخواست های خودتان را در مورد این مطلب ارسال کنید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.