آموزش پی ال سی FATEK: آشنایی با چرخه ی کار PLC FATEK

نحوه ی انجام عملیات در سیستم PLC به صورت زیر است:

PLC تمام ورودی ها را چک می کند (Scan Inputs) ورودی هایی که وصل هستند از نظر PLC معادل "یک" و ورودی هایی که قطع هستند معادل "صفر" قرار داده می شوند.

CPU برنامه ی موجود در حافظه را خط به خط خوانده و اجرا می کند و پس از اجرای برنامه، وضعیت خروجی ها را به واحد خروجی می فرستد و این سیکل مجددا از ابتدا آغاز می شود.

چرخه ی کار PLC

کل زمان انجام مراحل 1 تا 3 برابر است با Scan Inputs + Scan Programs + Scan Outputs و آن را Scan Time می نامند.

چنانچه این زمان بیشتر از 0.25 ثانیه گردد، نشان دهنده ی این مطلب می باشد که یکی از قسمت های PLC دچار اشکال شده بنابر این تایمر سگ نگهبان (Watch Dog Timer) عمل نمموده و تمامی خروجی ها را غیر فعال می کند تا عملکرد اشتباه PLC منجر به حادثه نگردد. این زمان پیش فرض، از طریق تابع 90 که بعد ها به آن خواهیم پرداخت قابل تغییر است.

فرض کنید که در یک برنامه باید با وصل یک ورودی یک خروجی فعال گردد. حال اگر تصادفا ورودی در لحظه ای وصل شود که PLC مرحله ی خواندن ورودی ها را به انجام رسانده باشد، در این صورت باید به اندازه ی یک سیکل کامل صبر کند تا وضعیت این ورودی به CPU انتقال یابد. این تاخیر را تاخیر نرم افزاری PLC می نامند.

از طرف دیگر به دلیل نویز های موجود در محیط صنعتی، ورودی ها عموما دارای فیلتر می باشند که این نویز به نوبه ی خود تاخیر را در دریافت ورودی ایجاد می کند (حدود 10ms)، همچنین اگر خروجی از نوع رله ای باشد مدت زمان حدود 10ms نیز برای وصل رله ی خروجی خواهیم داشت، مجموع ای دو زمان را تاخیر سخت افزاری PLC می نامند.

بنابر این پاسخ زمانی PLC حاصل مجموع تاخیر نرم افزاری و سخت افزاری موجود در آن می باشد.

نرم افزار برنامه نویسی PLC FATEK نرم افزار "WinProladder" می باشد. کاربر به وسیله ی این نرم افزار می تواند مستقیما برنامه ی موجود در حافظه ی PLC را مشاهده و تغییر دهد و یا ابتدا برنامه را در داخل کامپیوتر شخصی بنویسد و سپس در موقع مناسب آن را به PLC منتقل نماید و قابلیت اجرای برنامه "RUN" یا توقف برنامه "STOP" از محیط این نرم افزار انجام می شود.

برخی از قابلیت های نرم افزار برنامه نویسی PLC FATEK (WinProladder) به شرح زیر می باشد.

  • امکان نوشتن برنامه به صورت Off Line و ذخیره ی آن به صورت یک فایل قابل دسترسی دوباره به برنامه ی فوق.
  • مشاهده ی اجرای یک برنامه بر روی پی ال سی (One Line Monitoring).
  • مشاهده ی اجرای یک برنامه بدون استفاده از پی ال سی (Offline Simulation).
  • قابلیت قطع و وصل هر ورودی یا فعال و غیر فعال کردن هر خروجی.
  • امکان تغییر برنامه در حالت RUN ، که از قابلیت های منحصر به فرد این نرم افزار است.
  • امکان نظارت و تغییر حافظه ی داخلی PLC از طریق صفحه ی مانیتورینگ (Status Page).
  • امکان پیدا کردن هر ورودی یا خروجی دلخواه (Search) در برنامه و جایگزین نمودن آن ها.
  • امکان قرار دادن توضیحات اضافی در برنامه (Comment).
  • امکان قرار دادن رمز (Password) برای کل برنامه یا فقط زیر برنامه.
  • امکان اتصال PLC و PC با روش های متنوع (اتصال مستقیم از طریق Ethernet، USB، RS232 و اتصال از راه دور به کمک مودم خط تلفن).

در ادامه به معرفی کامل نرم افزار WinProladder می پردازیم.

0 دیدگاه

دیدگاه کاربران

در این قسمت می توانید نظرات، سوالات و درخواست های خودتان را در مورد این مطلب ارسال کنید و در اسرع وقت پاسخ خود را دریافت کنید.